دانشکده علوم انسانی
 
EnAr

"معرفی رشته آموزش زبان انگلیسی"

دوره کارشناسی رشته آموزش زبان انگلیسی در دانشگاه هرمزگان هفت نیمسال است. هدف دوره کارشناسی آموزش زبان انگلیسی تربیت دبیران دوره های مختلفت برای آموزش زبان انگلیسی است که دانشجوها با کسب مهارت های نظری و عملی برای تدریس آماده می شوند.

این رشته در مورد مسائل مربوط به یادگیری زبان تحقیق و بررسی می کند. مشکلات و موانع یادگیری زبان را بررسی می کند و راه حل هایی را برای حل آن ها پیشنهاد می کند. رشته آموزش، رشته ای است که از چندین رشته تشکیل شده است و مفاهیم و مبانی آن ها را استفاده می کند. مفاهیم رشته هایی از قبیل جامعه شناسی، علوم تربیتی، روانشناسی، عصب شناسی، ادبیات، گفتمان شناسی، زبانشناسی، آمار و فناوری، مطبوعات و رسانه ها، مدیریت، سیاست ها و برنامه ریزی درسی و اخلاق حرفه ای که همگی با محوریت آموزش زبان انگلیسی مطرح می شوند، در این رشته مورد بهره برداری قرار می گیرند.

فارغ التحصیلان در این رشته باید سطح دانش زبان عمومی بالایی داشته باشند و خود را برای گذراندن دروسی مثل مکالمه موضوعی، شفاهی داستان، مهارتهای شنیداری و گفتاری پیشرفته، کاربرد واژگان و اصطلاحات، خواندن و نگارش پیشرفته و دستور زبان پیشرفت آماده سازند.

علاوه بر دانش زبان عمومی بایستی بطور کلی به مسائل و شاخه های تخصصی مربوط به آموزش، پژوهش، یادگیری آزمون سازی، برنامه ریزی درسی و زبان پژوهی هم آگاه و مسلط شوند. پس افرادی که وارد این رشته می شوند نه تنها باید به زبان انگلیسی علاقمند باشند و از خواندن و مکالمه زبان انگلیسی لذت ببرند، بلکه باید به برخی مسائل کلی و جزئی تخصصی مانند رواشناسی زبان، آموزش پژوهی، جامعه شناسی زبان، اصول و روش ترجمه، نقد ادبی، تحلیل انتقادی گفتمان، خواندن انتقادی و ترجمه متون مطبوعاتی، خواندن و نگارش متون تخصصی، تهیه و بررسی مطالب درسی، اصول مقاله نویسی، مبانی زنانشناسی، واژه شناسی، آواشناسی، شعر و ادبیات داستانی و نمایشی، کاربرد کامپیوتر و فناوری در آموزش و اخلاق حرفه ای در تدریس هم علاقمند باشند و مهم تر از همه پشتکار و تلاششان چنان باشد که دلسرد نشوند. 

فارغ  التحصیلان این رشته بازار کار نسبتاً خوبی دارند. با توجه به گرایش این رشته یعنی آموزش زبان انگلیسی بیشتر فعالیت های این افراد به آموزش زبان مربوط می شود. مثلاً در مؤسسات خصوصی آموزش زبان انگیسی، تدریس در دانشگاه ها و حتی تدریس خصوصی به دانش آموزان و دانشجویان، همکاری با مجلات و روزنامه های خارجی منتشر شده در داخل کشور، همکاری با صدا و سیما در بخش دوبله کردن فیلم های خارجی، همکاری با شرکت های مسافرتی به عنوان راهنمای تور، مشاور تحصیلی، و همکاری با ارگانها و سازمانهای مختلف مثل وزارت امور خارجه، هم از جمله مشاغلی است که آینده این رشته را ترسیم می کنند. 

حقوق یک مدرس زبان که در آموزشگاه های زبان کار تدریس انجام می دهد ممکن است خیلی بالا نباشد ولی اگر در زمینه تدریس خصوصی  زبان فعالیت داشته باشید درآمد و حقوق شما از کار تدریس زبان و به عنوان یک مدرس زبان از خیلی از مشاغل بالاتر خواهد بود. مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای این گرایش در بسیاری از دانشگاه های کشور قابل دسترسی است و در صورت ادامه تحصیل و دریافت مدرک دکترای آموزش ربان انگلیسی، می توان با عنوان استادیار در جامعه دانشگاهی، که از والاترین جایگاه های اجتماعی-فرهنگی کشور است، استخدام و مشغول به کار شد.   

 

4   3
بازدید امروز: 6    بازدید کل: 4314