مجتمع آموزش عالی میناب
 
EnAr ورود

مهندسی صنایع(Industrial Engineering) شاخه‌ای از مهندسی است، که به طراحی، پیاده سازی و بهبود سیستم‌های یکپارچه‌ای از انسان، مواد، اطلاعات، تجهیزات و انرژی می ­پردازد. مهندسی صنایع ابتدا به عنوان یک شاخه فرعی از مهندسی مکانیک شناخته می‌شد، در سال ۱۹۰۹ دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا نخستین دپارتمان مستقل رشته مهندسی صنایع را بنیان نهاد.

حوزه مهندسی صنایع به دنبال حذف و کاهش منابع تلف شده، از قبیل زمان، پول، مواد اولیه و انرژی می باشد و با افزایش بهره وری در مدیریت منابع انسانی، روشها و تکنولوژی، مانع از هدر رفتن مواد، تجهیزات و ماشین آلات در فرآیند تولید می ­شود.

کار مهندس صنایع تنها به بخش صنعت محدود نبوده و بخش های خدماتی، تجاری و هر جایی که نیاز به برنامه ریزی، هدایت، مدیریت و ارتقا بهره وری دارد را در بر می­ گیرد.

به طور کلی، مهندسی صنایع شامل روش‌هایی است که منجر به بهبود عملکرد کلی سیستم می ­شود. این امر، توسط معیارهای اقتصادی، کیفیتی، تاثیرات محیطی و ارتباط آنها با رفاه بشر سنجیده می ‏شود، لذا حیطه وظایف یک مهندسی صنایع، وسیع ‏تر از وظایف سایر مهندسان است. به عبارت دیگر، هر مهندس صنایع، علاوه بر کسب تخصص در زمینه‏ های فنی باید از آموزش کافی در علوم رفتاری و گروهی و علوم زیستی نیز برخوردار باشد .

بسیاری از کارکردهای یک مهندس صنایع در قالب رفتار خلاقانه شکل می­گیرد. بدون خلاقیت و رویا پردازی مهندس صنایع نمی­ تواند در دنیای امروز جایگاه خود را پیدا کند.

در حال حاضر در مجتمع آموزش عالی میناب امکان تحصیل در مقطع کارشناسی برای دانشجویان فراهم می باشد.

5   1
بازدید امروز: 5    بازدید کل: 5399