مجتمع آموزش عالی میناب
 
EnAr ورود

 این گروه دارای یک ایستگاه تحقیقاتی و دو آزمایشگاه است که توسط اعضای هیأت علمی این گروه اداره می‌شود.

 

آزمایشگاه کشاورزی

این آزمایشگاه دارای تجهیزات عمومی رشته های گروه کشاورزی می باشد. تجهیزات موجود در این آزمایشگاه شامل دستگاه تقطیر، ترازو، آون، کوره الکتریکی، pH متر، فریزدرایر، آسیاب، میکروسکوپ، اسپکتروفوتومتر، اتاقک رشد گیاهی، کلونجر می باشد.

 

آزمایشگاه کشت بافت و بیوتکنولوژی

به کارگیری روش‌ها و فنون مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی در کشت بافت گیاهان به ویژه گونه‌هایی پراهمیت اقتصادی و غذائی، بسیار ارزشمند است. با کمک این روش‌های نوین می‌توان با هزینه‌ای بسیار کمتر و سرعت بیشتر به دودمان‌های خالص سلولی و انتخاب سالم‌ترین بافت گیاه با بازده کمی و کیفی چشمگیری نائل شد. با به‌کارگیری روش‌های فن‌آوری زیستی، می‌توان گیاهانی تولید کرد که به تنش‌های زیستی و غیر زیستی مانند خشکی، شوری، حمله آفات و عوامل بیماری‌زا مقاوم باشند.

آزمايشگاه کشت بافت و بیوتکنولوژی مجتمع آموزش عالی میناب، با توجه به اهميت ويژة فن‌آوری‌های نوین، و انجام مطالعات و پژوهش‌های پايه در زمينه‎هاي مرتبط، از سال1396 طراحي و تجهيز شد. در طی چند ‌سال گذشته، با پيگيري‌هاي متعدد، بازطراحي مجدد فضاهاي مختلف در مجتمع آموزش عالی میناب انجام گرفته و با تجميع بخش‌ها و فضاهای آموزشی، آزمایشگاه کشت بافت و بیوتکنولوژی ارتقاء یافته است.

آزمایشگاه به مکا‌ن‌هایی برای شستشوی وسایل آلوده و قراردادن اتوکلاوها و همچنین فضاهاي مستقلي برای استقرار الکتروفورز، انکوباتور، یخچال و فریزر مجهز است و با فراهم‌شدن امكانات و تجهيزات زير، امكان انجام مطالعات در زمينة كشت بافت‌هاي گياهي، PCR و نشانگرهاي مولكولي، الکتروفورز،  روش های استخراج DNA، RNA و ... مهيّا مي‎باشد.  

فهرست برخي تجهيزات و اقلام موجود در اين آزمايشگاه، به‌قرار زير است:

دستگاه آب‌ مقطرگيري (یکبار و دوبار تقطیر)، آون، اتاق كشت، اتاق رشد، هود استريل، اتوكلاو، لامیناتور، استيرر، پاور سوپلای، الكتروفورز، بن‌ماري، بيوفتومتر، pHمتر، تانك نيتروژن، ترازوي ديجيتال چهار صفر، ترموسايكر (PCR)، ژل‌داك، ميكروسانتريفيوژ، ميكرواسپين، سانتريفيوژ يخچال‌دار، شيكر اُربيتالي، يخچال4+ و فريزر20-درجة‌سانتي‌گراد، مايكرو‌ويو، همزن، هموژنايزر، فریزدرایر، کلونجر، مواد مورد نياز برای انواع كشت بافت‌هاي گياهي و غیره.

باتوجه به اهداف پژوهشی مجتمع آموزش عالی میناب (کشاورزی، آب و محیط زیست)، تمرکز این آزمایشگاه بر بهنژادی و بهبود محصولات استراتژیک استان هرمزگان است.

فعالیت‌هایی که در حوزه بیوتکنولوژی و کشت‌بافت در این آزمایشگاه انجام می‌گیرد،  می‌توان به موارد زیر اشاره داشت: شناسایی بیماری‌های باکتریایی، قارچی و ویروسی گیاهان با ابزارهای مولکولی، ایجاد مقاومت به علف کش‌ها، القا مقاومت در برابر بیماری‌های گیاهی، بررسی مکانیسم‌های مولکولی مقاومت به تنش‌های زیستی و غیرزیستی در گیاهان،  بهينه‌سازي روش‌های کشت درون شیشه‌ای و مدیریت تنش ­ها در گیاهان.

3   1
بازدید امروز: 9    بازدید کل: 4989