دانشکده فنی و مهندسی
 
EnAr

دانشگاه هرمزگان در سال 1371 با چهار رشته مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، فیزیک و ریاضی آغاز به کار کرد. یکی از با سابقه‌­ترین دانشکده­‌های دانشگاه هرمزگان، دانشکده فنی و مهندسی می‌باشد. از ابتدای تشکیل و جذب هیأت علمی در این دانشکده، کیفیت علمی و تخصص اساتید مورد توجه ویژه قرار گرفت. این مهم موجب گردیده که دانشجویان فارغ­‌التحصیل از مقاطع مختلف رشته‌های این دانشکده، دارای کیفیت بالایی از لحاظ علمی و پژوهشی باشند. وجود صنایع مولد در استان هرمزگان اهمیت پرورش نیروی متخصص و ماندگار را دو چندان می‌نماید. از این رو ماموریت‌های اصلی دانشکده فنی و مهندسی، پرورش نیروی متخصص و ماهر مورد نیاز صنایع استان، تعریف پژوهش‌های کاربردی جهت حل چالش‌های موجود در صنایع و همچنین مشاوره و ارائه راهکار جهت افزایش بهره‌­وری صنایع می‌باشند. وجود تخصص‌­های مختلف در اعضای هیات علمی این دانشکده و همچنین رشته­­-گرایش‌­های توسعه داده شده در راستای نیازهای روز صنایع، ابزارهای اصلی جهت رسیدن به این اهداف می‌­باشند. همچنین با توجه به نیاز استان این دانشکده درصدد است در آینده‌ا‌ی نزدیک گروه مهندسی مواد و متالورژی را نیز راه ­اندازی نماید. این دانشکده دارای 37 عضو هیأت علمی بوده و بیش از 1660 دانشجو دارد. در جدول زیر گروه‌­های آموزشی دانشکده لیست شده‌اند:

 • گروه مهندسی برق و کامپیوتر
 • گروه مهندسی عمران
 • گروه مهندسی مکانیک
 • گروه مهندسی صنایع

گروه مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه هرمزگان از سال 1375 به عنوان یك بخش در دانشکده فنی و مهندسی فعالیت‌های علمی خود را با 4 گروه‌ آموزشی الکترونیک، کنترل، قدرت و مهندسی کامپیوتر (نرم‌افزار و هوش مصنوعی) آغاز كرد. تعداد اعضای هیات علمی رسمی و پیمانی دانشكده در حال حاضر 15 نفر می باشد كه 1 نفر دارای مرتبه دانشیاری و 14 نفر با مرتبه استادیاری می‌باشند. در حال حاضر دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه هرمزگان بیش از 300 دانشجو در دوره‌ی کارشناسی و 50 دانشجو در دوره‌ی کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل دارد.

گروه مهندسی برق و کامپیوتر برای ایجاد بستر مناسب در جهت انجام امور آموزشی، پژوهشی و توسعه تكنولوژی، داراي كارگاه‌ها و آزمايشگاه‌هاي تخصصي در زمينه‌هاي مختلف است. اين مجموعه آزمايشگاه‌ها که براي دانشجويان و محققيق دانشگاه و صنعت راه اندازي شده است به شرح زیر می‌باشد:

 • آزمایشگاه سیستم‌های قدرت
 • سیستم‌های دیجیتال و اینترنت اشیا
 • آزمایشگاه پیشرفته رباتیک
 • مجموعه آزمایشگاه الکترونیک
 • آزمایشگاه ماشین‌های الکتریکی
 • آزمایشگاه کنترل خطی
 • آزمایشگاه هوش مصنوعی
 • مجموعه کارگاه برق

 

مهندسی عمران یکی از قدیمی ترین شاخه های رشته مهندسی است. در مقایسه با سایر رشته های مهندسی، دارای گرایش های متعددی می باشد. مهندسی عمران با طراحی، ساخت و نگهداری یک محیط فیزیکی مانند ساختمان‌ها، فرودگاه‌ها، جاده‌ها، راه‌آهن، پل‌ها، سدها، بنادر، موج شکن‌ها، سازه‌های فراساحلی، تامین آب، فاضلاب و کانال‌ها سر و کار دارد. گروه مهندسی عمران به عنوان یکی از اولین گروه های آموزشی دانشگاه هرمزگان در سال 1371 تاسیس شد. این گروه دارای دوره­های کارشناسی ارشد و دکتری در سه گرایش­ سازه، مهندسی سواحل، بنادر و سازه­های دریایی و ژئوتکنیک می­باشد. در حال حاضر گروه مهندسی عمران دارای 8 عضو هیأت علمی مجرب با پتانسیل بالا برای انجام پروژه های صنعتی بوده و میزبان بیش از 200 دانشجوست. گروه مهندسی عمران دارای دو آزمایشگاه مکانیک خاک و آزمایشگاه مصالح ساختمانی و بتن می‌‌باشد.

 مهندسی مکانیک یکی از قدیمی ترین و مهمترین شاخه های مهندسی می باشد. این رشته نقش حیاتی در توسعه صنعتی و اقتصادی کشور ایفا می کند. دانش آموختگان مهندسی مکانیک، نقش کلیدی در صنایع مختلف خواهند داشت. گروه مهندسی مکانیک یکی از پنج گروه نخصت راه اندازی شده در دانشگاه هرمزگان و همزاد دانشگاه از سال 1371 فعالیت دارد. در حال حاضر 25 دانشجوی دکترای تخصصی (گرایش تبدیل انرژی)، 50 دانشجوی کارشناسی ارشد (گرایش های تبدیل انرژی و ساخت و تولید) و 200 دانشجوی کارشناسی مشغول به تحصیل هستند.این گروه دارای 5 آزمایشگاه ترمودینامیک، مقاومت مصالح، مکانیک سیالات، دینامیک ماشین و ارتعاشات و در نهایت انتقال حرارت می‌باشد. همچنین این گروه دارای چهار کارگاه ماشین افزار، جوشکاری و ورقکاری، اتومکانیک و ریخته گری می‌باشد.

گروه مهندسی صنایع، از اولین گروه های تاسیس شده دانشگاه هرمزگان است که بر اساس توانمندی های علمی و تخصص اعضای هیات علمی خود توانایی برگزاری کارگاه های تخصصی مختلف، مشارکت در پروژه ها و فعالیت های تحقیقاتی، پیاده سازی و بهبود سیستم ها و غیره را دارد. حل مشکلات و چالش های صنایع و شرکت ها از دیگر قابلیت های گروه می باشد. تمرکز اصلی این گروه بر برنامه ریزی تولید، تجزیه و تحلیل سیستم، مدیریت پروژه، مدیریت زنجیره تامین، لجستیک و لجستیک دریایی به طور خاص است. تاکنون دو آزمایشگاه تخصصی اندازه‌گیری دقیق و کنترل کیفیت و آزمایشگاه ارگونومی و ارزیابی کار و زمان مختص گروه مهندسی صنایع در دانشگاه راه‌اندازی شده است.

1   2
بازدید امروز: 10    بازدید کل: 4976