چاپ        ارسال به دوست

زادروز اریک کارلاریک کارل در 25 ژوئن سال ۱۹۲۹ در سیراکیوز، نیویورک در خانواده ی مهاجر آلمانی به دنیا آمد. زمانی که اریک شش ساله شد به دلیل دلتنگی های بسیار مادرش، خانواده تصمیم به بازگشت به آلمان گرفت.
پیش از شروع جنگ جهانی دوم، کارل تعطیلات آخر هفته را با پدرش به گردش و پیاده روی می رفت. در این گردش ها پدر اطلاعات و آموزش های بسیاری در رابطه با طبیعت، گیاهان و جانداران با او در میان می گذاشت.
زمانی که جنگ جهانی دوم شدت یافت، پدر کارل از طرف ارتش آلمان برای شرکت در جنگ احضار شد و خانواده اش در آشفتگی و مشکلات جنگ غرق شد. کارل به واسطه ی استعداد بالایش در کار هنری رابطه ای بسیار خوبی با معلم هنر خود در مدرسه ایجاد کرد. این معلم به صورت پنهانی کارهای پیکاسو، ماتیس و هنرمندان دیگری را که نمایش آثارشان به وسیله ی هیتلر و رژیم نازی منع شده بود به اریک نشان می داد.
کارل همواره آرزو داشت به آمریکا و سال های خوش کودکیش بازگردد. به همین دلیل بعد از فارغ التحصیلی از آکادمی هنرهای کاربردی اشتوتگارت در سال ۱۹۵۲ راهی آمریکا شد. به زودی کاری در زمینه ی تبلیغات یافت. زمانی که ویراستار و نویسنده ی بسیار معروف بیل مارتین، تعدادی از تصاویر تبلیغاتی او را دید و از کارل برای کار بر روی کتاب "خرس قهوه ای، خرس قهوه ای، تو چه می بینی" دعوت به همکاری کرد. در واقع کارل کتاب اول خود را زمانی که ۳۹ سال داشت به چاپ رسانید. کتابی که امروزه به اثری کلاسیک در آمریکا و بیشتر نقاط جهان تبدیل شده است.
اریک کارل پس از فرستادن کارت ویزیت دست ساز خود به ناشران و ویراستاران متفاوت توانست تحسین و نظر اَن بِنِدوس را به خود جلب کند. اولین کتابی که کارل با همکاری بِنِدوس به چاپ رساند کتاب تصویری بدون کلامی بود با عنوان ۱، ۲، ۳ تا باغ وحش. محصول دوم این همکاری کتاب معروف کرم ابریشم بسیار گرسنه بود. این کتاب برای نخستین بار در سال ۱۹۶۹ تولید شد و تا کنون بارها تجدید چاپ شده و به بیش از سی زبان متفاوت ترجمه شده است. این داستان روایتگر کرم پروانه گرسنه‌ای است که زندگی‌اش به عنوان موجودی کوچک و ناچیز در یکشنبه روزی از تخمی که روی برگی افتاده شروع می‌شود و تا هفته بعد که به یک پروانه زیبا تبدیل می‌شود،‌ در کالبد کرم ادامه می‌یابد. چهل سال پیش از این در سال ۱۹۶۹ این داستان تاثیرگذار با دست‌های اریک کارل آفریده شد و از آن پس برای چهار دهه میلیون‌ها کودک را در سرتاسر جهان انگشت به دهان گذاشت. گفته شده است که واژگان این کتاب که تاکنون از آن میلیون‌ها نسخه به فروش رفته است،‌ در زبان انگلیسی تنها ۲۲۵ واژه است. در این روایت، کودکان نوآموز با روزهای هفته، شمارش عددها تا پنج و مهم‌تر از همه با چرخه زندگی آشنا می‌شوند. البته این همه جادوی «کرم گرسنه گرسنه» نیست. بی گمان جادوی بزرگ این داستان، تصویرهای شگفت‌انگیز زیبای کرم پروانه است که اریک کارل توانسته با تکنیک ویژه خود کرمی بسیار دوست‌داشتنی بیافریند. در حقیقت آن چیزی که داستان «کرم گرسنه گرسنه» را به یک شاهکار کلاسیک جهانی تبدیل کرده است، مجموع همین چیزهای به ظاهر ساده است. اریک کارل همان‌گونه که در گفت‌وگویش بازگفته است، به سادگی باور دارد و این شگرد را در کارهایش به کار گرفته است. او با سادگی تمام فلسفه‌ای بس بزرگ را در واژگان و تصویرهایی زیبا جا داده است. فلسفه بس بزرگ او حرکت کردن و رفتن تا شدن است. شدن برای پرواز کردن.


کارل تا کنون بیش از ۷۰ کتاب کودک خلق کرده است .کتاب های او به بیش از چهل زبان مختلف ترجمه شده و آثارش جوایز داخلی و بین المللی بسیاری را به خود اختصاص داده اند. در ایران نیز تعدادی از کتابهای اریک کارل بهویژه توسط انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به چاپ رسیده است.


١٢:١٣ - 1397/04/17    /    شماره : ١٢١٦    /    تعداد نمایش : ١٦٠خروج