چاپ        ارسال به دوست

چاپ مقالات جناب آقای دکتر محمد شریف رنجبر عضو هیات علمی گروه زیست دریا در مجلات معتبر

مقاله اول در مجله ی Evolutionaru biologu با درجه Q1 به چاپ رسیده است. در این مقاله به معرفی یک گونه جدید برای دنیا پرداخته شده است. اهمیت این گونه در این است که گونه یک نرمتن مرواریدساز بوده و از دیدگاه اقتصاد شیلاتی می تواند در اینده مهم باشد. بعد از این هر گونه مطالعه بر روی این گونه با ارجاع به این مقاله دانشگاه هرمزگان خواهد بود.

در مقاله دوم  یک گونه جدید از خلیج فارس گزارش شده است. این گونه یک پستاندار دریایی(نهنگ) می باشد. نکته اول در ارتباط با این گونه این است که این گونه از اقیانوس آرام گزارش شده است و پراکنش آن به این حوزه محدود می شد اما در سالهای اخیر یک گزارش از اقیانوس اطلس و یک گزارش از شرق آفریقا از این گونه شده و این سومین گزارش خارج از منطقه اصلی زندگی این نهنگ می باشد و حال این سوال پیش آمده که شاید محدوده پراکنش آن تنها مربوط به اقیانوس آرام نباشد. نکته دو اینکه از حدود ۴۰ سال پیش که دکتر هرینگتن چک لیست پستانداران ایران را داده است شاید این چهارمین گونه ای باشد که به آن چک لیست اضافه می شود. بنابراین با انتشار این مقاله یک گونه به پستانداران ایران اضافه شد.


حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه ضمن تبریک این موفقیت از تلاش های آقای دکتر محمد شریف رنجبر در ارتقا جایگاه علمی دانشگاه تقدیر می نماید.

در ضمن مقالات فوق از فایل پیوست در دسترس می باشند.
دانلود فايل : New_folder.rar ( 1581KB )


١٣:٥٢ - 1395/11/05    /    شماره : ٧٤٣    /    تعداد نمایش : ١٨٣٧خروج